FERNOR CEVİZ

FERNOR CEVIZ FIDANI ÖZELLİKLERİ
Fidan Seçiniz bölümünden aynı çeşide ait farklı boylarda fidan seçebilirsiniz. Hepside aynı meyveyi verirler çünkü hepsinede aynı çeşit aşılanmıştır. Fidanlarımız çıplak köklü ve tüplü olarak satışa sunulmaktadır. Tüp büyüklükleri Litre olarak belirtilmiştir
Tür : CEVİZ
Çeşit : FERNOR
Orjini : Fransa
Diğer İsimleri :
Ağaç Özellikleri : Yarı kuvvetli ve yayvan gelişir, çok verimlidir.
Meyve İriliği : Orta iri – iri arasındadır.
Meyve Şekli : Ovaldir ve az prüzlüdür.
Meyve Kabuğu : İncedir. Kabuk ile ceviz kolay ayrılır.
Meyve İçi : İç rengi beyazdır. Kabuk – iç randımanı %51 dir.
Meyve Kalitesi : Çok kalitelidir. Yaş ve kuru olarak tüketilebilir.
Depolama süresi : Çok uzun süre depolanabilir.
Çiçeklenme zamanı : Çok geç çiçek açar.
Derim Zamanı : Rakıma göre değişiklik gösterir. Eylül ayı içinde. :
Tozlayıcıları Frenguette, Fernette.
Diğer özellikleri : 1300 metre Rakıma kadar dikilebilir. Yan sürgünlerin neredeyse tamamında meyve verir. Çok meyve verdiği için yavaş gelişir bu yüzden bodur ceviz denilmektedir. En önemli özelliği ilkbahar ve sonbahar donlarından etkilenmemesidir. Bu yüzden yüksek rakımlara tavsiye edilebilir.
Türkiye yüksek rakımlı bir ülkedir. Bu yüzden ceviz ticareti yapacak olanlar fernor ceviz fidanı tercih etmelidir. Yüksek rakımlı arazilerde oldukça verimli olan fernor cevizi don olaylarından etkilenmeyen dayanıklı bir cevizdir. Kışın – 20 dereceye kadar dayanıklı olan fernor cevizi verim olarak da oldukça yüksek bir orana sahiptir. Bu anlamda ticari olarak düşünenler özellikle yüksek ve soğuk bölgelerde fernor ceviz fidanı tercih etmelidir.